AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4
Intuition Base
Polski Portal Amigowy
System Sprzęt Programy Artykuły Dystrybucja Linki

AmigaOS 4.0


Historia

Informacje

Historia systemu AmigaOS

Amiga i jej system operacyjny pojawiły się na początku lat 80-tych za sprawą małej firmy Hi-Toro, założonej przez legendarnego Jay'a Minera. Celem firmy było stworzenie komputera, który zdobędzie ogromną popularność i zrewolucjonizuje rynek. Po części chyba właśnie to osiągnięto.

Pierwsza wersja AmigaOS była dostarczana z modelem A1000, który trafił do sprzedaży w połowie października 1985 roku. W tym czasie system operacyjny Amigi był czymś, czego jak do tej pory nikt nie widział. Był pierwszym wielozadaniowym systemem operacyjnym. Wyposażony został dodatkowo w graficzny interfejs użytkownika (GUI), który z całą pewnością tylko przysporzył mu zwolenników. Całość była obsługiwana za pomocą myszy, która natychmiast reagowała na ruchy użytkownika. Jak na tamte czasy, była to absolutna rewolucja. Do dzisiaj Amiga i AmigaOS święci triumfy, jako mało wymagający, bardzo elastyczny i intuicyjny system komputerowy. Bez wyolbrzymiania, dzieło, które wyszło spod ręki Jay'a Minera, do dzisiaj nie ma konkurencji pod względem efektywnego wykorzystania możliwości sprzętu. Przy pomocy kilku megabajtów pamięci można z powodzeniem uruchomić wiele zaawansowanych aplikacji, wykorzystując przy tym niewiele mocy procesora. Co więcej - wynik pracy będzie identyczny z tym, jaki można osiągnąć na znacznie bardziej rozbudowanych komputerach (choć może to potrwać trochę dłużej, lecz to stwierdzenie także zaczyna przechodzić powoli do historii).

Do roku 1999 AmigaOS przechodził przez kolejne swoje wcielenia, osiągając ostatecznie numer 3.9. Każda z kolejnych wersji dodawała coś więcej z nowych możliwości i funkcjonalności. Każdej nowej pełnej wersji towarzyszyło wprowadzenie nowego modelu na rynek. Podczas tych swoich wszystkich zmian, AmigaOS stale jednak pozostawał taki sam w swoich założeniach. Zalety, których się trzymał już poznaliśmy. Czas pomówić o wadach, a mianowicie o powiązaniu ze sprzętem oraz kompatybilności wyłącznie z linią procesorów 68k, które od dobrych kilku lat nie są już nawet produkowane. AmigaOS 4.0, jak się zwykło go określać - AmigaOS nowej (lub czwartej) generacji, ma się całkowicie od tego odciąć. Koniec z 68k i odwołaniami do specjalizowanych układów. AmigaOS 4.0 i dalsze wersję są tworzone wyłącznie pod procesory zgodne z architekturą PowerPC.

Od 2001 roku rozwój nad nową wersją AmigaOS przejęła firma Hyperion. Bracia Frieden, dowodzący zespołem programistów, prowadzą prace od kilku lat. AmigaOS 4.0 nie stracił nic w porównaniu ze swoimi poprzednikami. Nadal jest przyjazny użytkownikowi, nadal jest tak samo prosty i intuicyjny oraz wydajny. Mówi się, że jest to jeden z największych skoków jakościowych jaki na przestrzeni prawie dwudziestu lat zanotowano na linii rozwoju AmigaOS.

IntuitionBase
Tłumaczenie: Sebastian Rosa
[ Strona główna   System   Sprzęt   Programy   Artykuły   Dystrybucja   Linki ]

©2004 - 2010 PPA-Team
Amiga and its logos are registered trademarks of Amiga Inc.