AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4
Polski Portal Amigowy
Polski Portal Amigowy
System Sprzęt Programy Artykuły Dystrybucja Linki

AmigaOne


Dostępne systemy operacyjne

Club Amiga Magazine

System

Sprzęt
Artykuły

Dostępne systemy operacyjne

AmigaOne umożliwia pracę pod systemem AmigaOS4.0. Nie jest to jednak jedyny system, który może działać na tym komputerze. Istnieje kilka dystrybucji Linuxa, które z powodzeniem mogą stanowić domyślny system AmigaOne (i przez pewien okres czasu tak właśnie było). Oto krótkie informacje na temat dostępnych dystrybucji.

SuSE Linux było dołączone do niektórych partii AmigaOne. Niestety ta dystrybucja jest bardzo nieaktualna na platformie PPC. Obraz płyty instalacyjnej znajduje się tutaj, a oficjalną stronę SuSE znajdziemy tutaj.

Debian to chyba najpopularniejsza dystrybucja Linuxa na AmigaOne. Uważana jest jednocześnie za najprostszą i najlepszą. Mnóstwo informacji dotyczących Debiana i jego działaniu i obsłudze na AmigaOne można znaleźć na specjalnym forum stworzonym na portalu amigaworld.net. Poradnik dotyczący procesu instalacji Debiania znajdziemy tutaj.

Yellow Dog Linux to także dosyć popularna dystrybucja wśród posiadaczy AmigaOne. Więcej informacji na temat "żółtego psa" można znaleźć tutaj.

Poza Linuxem przed posiadaczami AmigaOne stoi także możliwość emulacji Macintosha. Można tego w prosty sposób dokonać przy pomocy Mac-on-Linux lub PegXMac. W ten oto sposób otwierają się szerokie drzwi do komercyjnego oprogramowania tworzonego na Macintoshe. Informacje poświęcone Mac-On-Linux na A1 znajdziemy także tutaj.

Emulacja systemu Windows nie jest taka prosta. Dostarczany wraz z dystrybucją Debiana program Bochs umożliwia emulację starszych programów z dosyć zadowalającym skutkiem.

IntuitionBase
Tłumaczenie: Sebastian Rosa
[ Strona główna   System   Sprzęt   Programy   Artykuły   Dystrybucja   Linki ]

©2004 - 2010 PPA-Team
Amiga and its logos are registered trademarks of Amiga Inc.