AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4
Intuition Base
Polski Portal Amigowy
System Sprzęt Programy Artykuły Dystrybucja Linki

AmigaOS 4.0


Smart File System, Przewodnik

Club Amiga Magazine

System

Sprzęt
Artykuły

Powodem napisania tego przewodnika są duże ilości pytań, dotyczących SFS, zamieszczonych na forach i listach dyskusyjnych.

Przewodnik ten dotyczy wszystkiego, począwszy od edytowania kicklayoutów do używania narzędzi jak Media ToolBox. Dla przyjemniejszego czytania tekst podzielony jest na rozdziały.

1. SLB
2. Kicklayout
3. MTB
4. Komendy shellowe

- SLB -

1. SLB to "booter" Amigi One. Twardy dysk może być zabootowany z U-Boot i kiedy używasz SFS masz 2 możliwości:

1.1. Jeśli chcesz, żeby Twój twardy dysk pracował całkowicie pod SFS (wszystkie partycje, włączając "bootowalną") będziesz musiał użyć slb_V2.

1.2. Jeśli chcesz, żeby Twój twardy dysk pracował na mieszanych systemach plików (np. z Linuksa/MOL-a i OS4) oraz żeby partycja bootująca była w FFS, należy użyć SLB, które to obsługuje (jest na Pre-Release CD [slb_v2 1.8b], wersja z ostatnich płytek nie działa).

-Dodatek-

1.b. SLB nie działa, jeśli bootowalne partycje Linuksa i AmigaOS 4.0 są na osobnych twardych dyskach. Na ten temat można znaleźć długie wątki na forum amigaworld.net.

- Kicklayout -

-- UWAGA! NIE WRZUCAJ SFS DO RDB TWARDEGO DYSKU! --

Kicklayout jest plikiem konfiguracyji kernela AmigaOS 4.0 i tam właśnie aktywowane są rzeczy takie jak SmartFileSystem i inne. Wszystko co powinineś zrobić to:

2.1. Wczytać plik kicklayout do swojego ulubionego edytora tekstu i dopisać tą linię (jeśli jej tam nie ma) do sekcji nodebug i debug: "MODULE Kickstart/SmartFileSystem".

2.2. Upewnić się, czy SmartFileSystem znajduje się w katalogu SYS:Kickstart/.

2.3. Nie powinieneś posiadać SmartFileSystem w L: (tak jak w poprzednich wersjach AmigaOS), jeśli go tam masz - skasuj go.

2.4. Upewnić się czy diskcache.library.kmod znajduje się w SYS:Kickstart/folder, tak samo jak w pliku kicklayout "MODULE Kickstart/diskcache.library.kmod" i czy przypadkiem nie jest wykomentowane.

-Dodatek-

Kiedy startujesz system z AmigaOS 4.0 Pre-Release CD, SFS znajduje się już w kicklayout. Miej na uwadze, iż DiskCache nie jest wymagany, ale z pewnością polecany.

-- UWAGA! NIE WRZUCAJ SFS DO RDB TWARDEGO DYSKU! --

- Media ToolBox -

Media ToolBox jest podobnym programem do HDToolboxa, znanego z poprzednich wersji AmigaOS.

-- UWAGA! NIE WRZUCAJ SFS DO RDB TWARDEGO DYSKU! --

3.1. W ikonie MTB, w tooltypach, ustawiasz jakiego chcesz używać device'a (na przykład "sil0680ide.device" jeśli dysk, który chcesz edytować jest używany przez SiL ATA PCI). Domyślnie na starcie Media Toolbox wyświetla wszystkie device'y dla urządzenia. Z każdym uruchomieniem MTB trzeba wybrać odpowieni device, co przy dłuższej zabawie jest trochę męczące.

3.2. Kiedy już wybierzesz device, zostaniesz przeniesiony do głównego menu MTB. Tutaj zobaczysz unity występujące na kontrolerze/urządzeniu, które wybrałeś. Wybierz twardy dysk, który chcesz mieć w SFS i wybierz "Edit RDB/Reinstall". Następnie przejdź do "AmigaOne Boot Code". Tutaj kliknij na "Install AmigaOne Booter" i wybierz plik SLB z SYS:L/ (L:), który obsługuje SFS. Klkinij "Accept changes" i wróć do głównego menu MTB.

3.3. Edytowanie partycji i systemów plików jest zupełnie inne niż w poprzednich wersjach AmigaOS. Bądź ostrożny. SFS NIE może znajdować się w RDB jak miało to miejsce w poprzednich wersjach AmigaOS, ponieważ znajduje się on w module Kickstartu i powinien być używany wyłącznie tak, jak opisano to w tym przewodniku.

3.3a Ustaw rozmiar dla swoich partycji i upewnij się czy pierwsza partycja (bootowalna) zaczyna się od samego początku twardego dysku. Następnie na wszystkich twardych dyskach, które chcesz mieć w SFS wykonaj to, co poniżej:

3.3b Wpisz nazwę dla partycji, ale upewnij się czy obecnie nie masz już takiej w systemie. Pamiętaj też o wybraniu opcji automatycznego montowania wszystkim partycjom. Oczywiście nie można zapomnieć o partycji, na której będziesz chciał instalować OS4. Należy uczynić ją bootowalną wybierając odpowiednią opcję.

3.3c Wskaż partycję, którą chcesz mieć w SFS i naciśnij "select filesystem / edit details". Następnie wybierz "Custom FileSystem" i wpisz 53465300 jako identifier dla SFS. Po naciśnięciu entera ujżysz SFS/00, które pojawi się po prawej stronie od miejsca, w którym wpisałeś identifier.

3.3d Dla uzyskania najlepszych osiągów "blocksize" w SFS powinien zawsze wynosić 512.

3.3e W OS4 na A1200 PPC i A4000 PPC, "maxtransfer" powinien wynosić 1FE00, natomiast na A1/Sil0680/Sii3112 prawidłowa wartość to 0x7FFFFFFF.

3.3f Zarówno na A1200 PPC/A4000 PPC jak i A1/Sii0680/Sii3112, wartość "maski" powinna być 0x7FFFFFFE.

Teraz, kiedy wykonałeś powyższe czynności, zapisz zmiany i zrestartuj system.

3.4. Formatowanie dysku.

Kiedy formatujesz partycje pod Workbenchem, ZAWSZE wybieraj szybkie formatowanie.

3.4b Jeśli chcesz specjalne opcje formatowania (partycja bez katalogu .recycled, uwzględnianie wielkości liter itd.) użyj programu SFSFormat z pakietu SFS, który znajdziesz na Aminecie.

-- Dodatek --

Jeśli w każdej chwili od teraz uruchomisz MTB i wybierzesz w głównym menu twardy dysk, na którym jest już zainstalowany SFS, pojawi się ostrzeżenie informujące o braku SFS w ROM-ie. To taki mały bug, na który nie warto zwracać uwagi. W następnym uaktulnieniu problem powinien zniknąć. (Trzecie uaktualnienie systemu można już sciągnąć ze strony Hyperionu - przyp. tłum.)

-- UWAGA! NIE WRZUCAJ SFS DO RDB TWARDEGO DYSKU! --

- Komendy w konsoli -

Ten rozdział zawiera pewne podstawowe informacje, o których powinieneś pamiętać podczas używania SFS.

4.1. SFSQuery (wersja 1.1 działa prawidłowo na OS4 i nie wymaga ixemul; program znajdziesz na oficjalnej stronie SFS, tj. http://home.wtal.de/js/) wyświetla coś takiego:

10.OS4:> sfsquery tonyboot:
SFSquery information for tonyboot: (SFS Version 1.235)
Start/end-offset : 0x00000000:00102000 - 0x00000000:3baf6000
Device API    : (standard)
Bytes/block   : 512    Total blocks  : 1953696
Cache accesses  : 1932316  Cache misses  : 3973 (0%)
Read-ahead cache : 8x 8192 bytes (Copyback)
Flush timeout  : act. 20s - inact. 0.5s
Max Name Length : 107
DOS buffers   : 1000
SFS settings   : [RECYCLED]
10.OS4:> version sfsquery
SFSquery 1.1


Program ten jest niezwykle przydatny podczas ustawiania buforów na dysku. Linijka "cache misses" i znajdujące się trochę dalej procenty są tutaj ważną rzeczą. W przykładzie podanym wyżej "misses" to 0% (dobra wartość), natomiast buforów jest 1000. W MTB na każdej z partycji ustawiaj tyle buforów, aż do znalezienia najlepszej wartości. Nie zapominaj jednak, że bufory pożerają pamięć, więc nie dawaj więcej niż jest wymagane. (Partycja w przykładzie ma rozmiar 1GB)

4.2. Odzyskiwanie danych / kosz

Jeśli skasowałeś plik lub kilka plików, które potrzebujesz odzyskać, SFS potrafi to zrobić. Domyślnie jednak tylko 360 ostatnio skasowanych plików może zostać przywróconych (obojętnie jakich rozmiarów, zależy to od ilości wolnego miejsca na partycji podczas skasowania).

Aby uzyskać dostęp do "kosza" otwórz shella i wpisz nazwę partycji gdzie znajdował(y) się plik(i). Napisz .recycled, żeby znaleźć się w "koszu". (Zalecam użyć do tego Directory Opusa lub innego menadżera plików, ponieważ pod shellem poruszanie się jest męczące.

Dla przykładu skasowałem moją książkę adresową z YAM-a i chcę ją odzyskać.

11.Ram:> os4:
11.OS4:> .recycled
11.OS4:.recycled> dir
 .addressbook
11.OS4:.recycled>


Aby odzyskać ten plik skopiuj (albo przenieś) go w stare miejsce. Możesz to zrobić pod shellem, albo za pomocą Direcory Opusa lub czymś podobnym.

11.OS4:.recycled>copy .addressbook yam:
11.OS4:.recycled>

-- WAŻNE --

Miej na uwadze, że kiedy kasujesz plik, zawsze trafia on do katalogu .recycled. Plik niby jest skasowany, ale ciągle zabiera miejsce na dysku, mimo że nie jest to pokazane w informacji o wolnym miejscu.

Przykład: Skasowałem dużo plików dużych rozmiarów na małej partycji i zacząłem wypełniać partycję plikami dotąd, aż wszystko zaczęło chodzić bardzo wolno. Tak się dzieje, ponieważ pliki z .recycled muszą się same usunąć. Podczas kopiowania / przenoszenia plików, stare pliki z .recycled usuwają się.

Zawsze regularnie kasuj pliki w .recycled (kiedy pliki są duże jak np. ISO, bądź kiedy braknie już miejsca), żeby zawsze mieć pewność, że jest wolne miejsce zanim dysk "powie", że już go nie ma.

Jeżeli posiadasz partycję roboczą (np. cache IBrowse'a, bądź partycja na ściąganie plików z Internetu), na której dane przerzucasz tam i z powrotem, to zalecam zainteresować się opcją NORECYCLED w SFSFormat.

Na koniec, musisz wiedzieć, że kiedy używasz SFS, należy zawsze robić kopie bezpieczeństwa swoich danych, ponieważ gdy SFS się "wyłoży", nie ma możliwości powrotu! To jest tylko przewodnik i ja (ToAks) (ani tłumacz - przyp. tłum.) w żadnym wypadku nie odpowiadam za jakiekolwiek uszkodzenia, utratę danych, itp.

-- Dodatkowe informacje o .recycled --

Jeśli do formatowania używasz SFSFormat, to znajdziesz w nim opcję "SHOWRECYLED", dzięki której katalog .recycled możesz uczynić normalnym katalogiem widocznym pod Workbenchem, DirOpusem, itp.

ToAks dla IntuitionBase

Podziękowania dla Jörga Strohmayera i drHirudo za przeczytanie, przetestowanie i wyczyszczenie tekstu z kilku błędów, itp.
Tłumaczenie: vOYtEC
opublikowano 17.02.2005

[ Strona główna   System   Sprzęt   Programy   Artykuły   Dystrybucja   Linki ]

©2004 - 2010 PPA-Team
Amiga and its logos are registered trademarks of Amiga Inc.