AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4 AmigaOne & AmigaOS4
Polski Portal Amigowy
Polski Portal Amigowy
System Sprzęt Programy Artykuły Dystrybucja Linki

AmigaOne


Czym jest?

Club Amiga Magazine

System

Sprzęt
Artykuły

Czym jest AmigaOne?

Od czasu bankructwa Commodore w 1994 roku było podjętych kilka prób kontynuacji amigowego dziedzictwa. Nie zagłębiając się jednak w historyczne szczegóły i kolejne firmy, które zajmowały się Amigą, przenieśmy się do czasów obecnych, a w zasadzie do roku 2001. W tym to właśnie roku w amigowej historii pojawiła się angielska firma Eyetech, która zdecydowała się wprowadzić na rynek nową Amigę opartą na technologii PowerPC. Pierwotne plany zakładały trzy nowe modele: AmigaOne 1200 PPC, AmigaOne 4000 PPC oraz sama AmigaOne. Pierwsze dwa modele miały być kartami rozszerzeń do istnięjących Amig, podczas gdy AmigaOne miała stanowić całkiem osobną, niezależną płytę główną. Wszystkie planowane rozwiązania miały być pierwszymi w historii Amigamii całkowicie odcinającymi się od linii procesorów Motorola 68k.

Wraz z upływem czasu plany firmy Eyetech uległy zmianom. Zdecydowano się całkowicie zrezygnować z wspierania "klasycznej" linii Amigi. Oznaczało to, że brano pod uwagę wyłącznie jedno z trzech zaprezentowanych rozwiązań - niezależną AmigaOne. Tak też się stało i doczekaliśmy się kilka różnych odmian AmigaOne, różniących się zarówno specyfikacją jak i nazwą. Tak powstały AmigaOne-SE G3, AmigaOne-XE G3, AmigaOne-XE G4, MircoA1-C i MircoA1-I.

Stworzenie Amigi nowej generacji oznaczało podążanie za obecnie istniejącymi standardami. A to z kolei otworzyło furtkę do dużej ilości istniejącego na rynku osprzętu w rodzaju kart graficznych, muzycznych i podobnych. Kolejnym ważnym krokiem było wykorzystanie procesorów PowerPC, podobnych do tych stosowanych przez firmę Apple w swoich Macintoshach. Przywiązanie do rodziny procesorów nie było przypadkowe. Jak dotychczas Amiga wykorzystywała procesory linii 68k, które dowiodły, że są bardzo wydajne. Niestety, częstotliwość taktowania zegara tych procesorów jest ograniczona do 66-75 MHz, a w skrajnych przypadkach do 100 MHz. Oczywiście wartości te niewiele znaczą, gdyż AmigaOS należy do bardzo wydajnych systemów i jako taki nie wymaga wysokiej częstotliwości taktowania zegara procesora do komfortowej i efektywnej pracy. Oczywistym jest jednak, że świat zer i jedynek nie stoi w miejscu - stale ewoluuje. Zarówno pliki jak i zadania stawiane procesorom stają się coraz większe i bardziej wymagające. Na tym polu do głosu dochodzą procesory PowerPC. AmigaOS nadal pozostał tak samo intuicyjny jak dotychczas, z tą jednak różnicą, że pracuje na procesorze PowerPC taktowanym zegarem 800 MHz.

Powoli dotknęliśmy tematu systemu i plików, a więc nie można nie wspomnieć o pamięci. Ile jej trzeba tym razem? Czy postęp technologiczny w dziedzinie procesora wymusił korzystanie także z większej jej ilości? Wszystko zależy od wielu czynników, lecz AmigaOS nadal pozostaje AmigaOS i jako taki do działania ma niewielkie wymagania. Mówi się, że 64 MB spokojnie wystarczą do całkiem komfortowej pracy. Wiadomo jednak, że pamięci nigdy za wiele, a i aplikacje stają się coraz bardziej wymagające. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc instalacją 256 MB pamięci, chociaż coraz bardziej optymalne staje się posiadanie 512 MB, nawet w sytuacji, że chyba żaden, jak dotychczas, amigowy program nie posiada takich wymagań.

Amiga to nie jest tanie hobby. Przekonał się o tym każdy, kto posiadał "klasyczną" Amigę i chciał ją rozbudować. W przypadku AmigaOne możemy zapomnieć o fortunie wydanej na karty graficzne i dźwiękowe. Amiga nowej generacji obsługuje standardy obowiązujące w świecie pecetów sprawiając w dodatku, że wirtualnie prawie każde urządzenie PCI może znaleźć w niej zastosowanie. Pozostaje więc tylko kwestia sterowników. Tak więc o drożyźnie związanej z rozbudową sprzętu można zapomnieć. Póki co jednak nie można zapomnieć o wysokiej cenie samej AmigiOne. Prawdopodobnie zacznie się to powoli zmieniać, ale na to potrzeba trochę czasu.

IntuitionBase
Tłumaczenie: Sebastian Rosa
[ Strona główna   System   Sprzęt   Programy   Artykuły   Dystrybucja   Linki ]

©2004 - 2010 PPA-Team
Amiga and its logos are registered trademarks of Amiga Inc.